28 Temmuz 2011 Perşembe

Rusya Seyahatim 1

Merhaba, 2 hafta kadar önce Rusya'daydım. Tatil amaçlı olarak gittim ve elimden geldiğince gezmeye çalıştım. Tam olarak 9 gün kaldım. Bu sürenin bir kısmı Moskova'da, bir kısmı da St. Petersburg'da geçti. Bu yazıyı daha çok Rusya'ya gitmek isteyen orası hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlar için yazıyorum. Elimden geldiğince aklımda kalan, size fikir verebilecek herşeyi hatırladığımca yazmaya çalışacağım.En baştan başlayarak süreci anlatmak istiyorum çünkü ben giderken bu konuda pek fazla bilgi edinemedim ve bunun sonuçlarını biraz yaşadım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Rusya ve Rus kültürü hakkında sahip olduğunuz bilgi ve önyargılarınızı tamamen unutun. Eğer aklınızda oluşturduğunuz bazı olumlu ve olumsuz beklentileriniz karşılanmayınca can sıkıntısı olabiliyor. Elimden geldiğince yol göstermeye çalışacağım.

En baştan anlatmaya başlayacağımı söylemiştim. İlk olarak pasaportumu nasıl aldım, ondan biraz bahsedeyim. Artık pasaport almak çok kol, zaten http://epasaport.gov.tr web sitesinde neler yapılması gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Benim burada eklemek istediğim pasaportu almak için randevu gerekmediği. Sizin için uygun olan bir pasaport işlem merkezine normal bir şekilde gidip, gerekli bilgi ve belgeleri vererek başvurunuzu yapabiliyorsunuz. 3 veya 4 gün içerisinde de pasaportunuz posta ile evinize ya da sizin belirleyeceğiniz bir adrese gönderiliyor.

Ben ilk kez yurtdışına çıktım bu sebeple çok fazla bilgi sahibi değildim. Özellikle havaalanı ve gümrük gibi çok devlet kokan isimler bende gerilim yapıyordu. Zaten devlet denen insandan uzak, karanlık kurum kimde aynı etkiyi yaratmaz ki. Uçak biletlerimizi en ucuz olması dolayısıyla Aeroflot'tan aldık. Bileti alırken önce 2 ana ayrım vardı; 1.si business, 2.si ekonomik. Ben tabiki ekonomik seçtim, bu seferde 3 farklı seçenek vardı; 1.si status, 2.si comfort, 3.sü freeze. Görünce içime bir ürperti girdi. yapacak fazla birşey yoktu paramı uçak biletine harcamak yerine Rusya'da harcamayı tercih ederim. Bilet fiyatına gelince biz aldığımızda gidiş-dönüş 550 Tl'di. Bana pekte  ucuz gelmemişti ama. Artık herşey hazır gibi gelebilir ama daha yolculuğa başlamadık bile....

Hiç yorum yok: