23 Mayıs 2012 Çarşamba

Dijital Fotoğraf Makineleri

Dijital fotoğraf makineleri, fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan elektronik makinelerdir. Analog fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğraf filmleri kullanılmaz. Bunun yerine film görevi gören ve adına sensör denen yeşil, kırmızı ve mavi renge duyarlı hücrelerden oluşan sandviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer ve bu katmandan alınan değerlerle fotoğraf sayısal olarak saklanabilir. Günümüzün sayısal fotoğraf makineleri tipik olarak çok fonksiyonludur ve fotoğraf çekiminin yanı sıra ses ve görüntü kaydetme özelliklerine de sahiptir.Dijital fotoğraf makineleri, Piksel denilen küçük kareciklere sığdırırlar görüntüleri. Piksel Boyutu ne kadar büyük olursa fotoğrafımız da o kadar büyük olur. Genel yanılgı Piksel arttıkça görüntü kalitesinin arttığını zannetmektedirler ancak işin aslı öğle değildir. Piksel sadece fotoğrafın boyutuyla ilgilidir. Görüntünün netliği ve derinliği kesinlikle fotoğraf makinesinin üzerinde bulunan diğer ayarlardan daha çok etkilenir. En büyük faktör lens'tir. Lensler günümüz fotoğraf makinelerinde genelde CCD olarak kullanılır, daha ucuz ve kalitesiz olan makineler CMOS kullanır ancak bu pozisyon bazen değişebilir. Sensör'leri araştırırsanız bazı çok iyi SLR fotoğraf makinelerininde CMOS sensör kullandığını görebilirsiniz.

Dijital Fotoğraf makineleri günümüzde dört kategoriye ayrılır:

  1. Ultra Compact

  2. Compact

  3. DSLR Like

  4. DSLR


Ultra Compact: Bu amatör makinelerin en önemli özelliği şaşırtıcı derecede ince ve hafif olmalarıdır. Gömlek cebinde bile taşınabilir. Fotoğraf çekim kalitesi ise Compact makinelere hemen hemen benzerdir. Objektifi değiştirilemez, manuel ayarlama(M,A/S) imkanı çok kısıtlıdır.(Örnek: Sony serisi)


Compact: Küçük yapılı büyük LCD ekranlı düşük Optic Zoom'lu fiyat ve özelliğine göre iyi fotoğraflar çekebilen objektifi değiştirilemeyen, amatör makinelerdir.


DSLR Like: Compact'lara göre daha büyük, Optik Zoom u fazla manüel ayarları Compact'a göre fazla DSLR ye göre az olan Optiği değiştirilemeyen, yarı profesyonel makinelerdir.

 


DSLR: Büyük boyutlu, birçok manüel ayar olanağı bulunan objektifi değiştirilebilen, Profesyonel Sayısal Fotoğraf makineleridir. Bu makinelerin ayırt edici özelliği lenslerindeki görüntüyü bakaç (vizör) vasıtası ile görebilmenizdir. Bir başka ifade ile baktığınız ve çektiğinizde kullandığınız lens sistemi birdir.

Hiç yorum yok: